Save money! Eat crap!

I half-heard an interesting factoid on NPR this morning (I have a clock-radio alarm and this was on the radio when it went off, so perhaps my sleepy brain misheard). $1.00 will buy you, on average, 100 calories worth of good healthy food. The same $1.00 will buy you 1000 calories worth of fatty, salty or sugary junk food. The person making this statement said that this is why obesity is such a problem in poverty-stricken communities.

I add that it might be part of the reason those of us who really don’t give a rat’s ass about food constantly fight our weight. Fast food is easy food, and spending time preparing dinner is, to me, a huge waste of time.

Well, I gotta go. The pizza delivery guy just arrived….

PS It’s true! I just realized something. Today I’m eating a greek salad, a cup of soup and a bottle of water. This cost me about $7.50 at the company cafeteria. Yesterday I had a cheeseburger, french fries and a bottle of Mountain Dew and it cost me about $5.50! And really filled me up, whereas I know today’s lunch will putter out at about 4 o’clock and I’ll be hitting the vending machine for a snack.

%d bloggers like this: